eniyisoru.com nedir?

Öğrencilerin derse katılımlarını artırmanın bir yolu olarak iyi soru sorabilme ortamının oluşması için yaratılmış bir platformdur. Amacı ülke olarak Milli Eğitimde arzu ettiğimiz kaliteyi sağlamaya yönelik öğrencilere ufuk açabilmek, eğitimde kalitenin artmasına destek sağlamaktır.

eniyisoru.com ne değildir?

Hiçbir ticari amacı yoktur. Bu nedenle ne yazılımda görev alanların ne de bu imkanı sağlayan kişilerin isimleri sitemizde yer almayacaktır. Tüm hakları saklıdır.

nasıl çalışır?

Site açıldığında ekranda bir gün önce en çok oy alan soru günün sorusu olarak yer alır. Alt tarafında o gün sorulan ve bir sonraki günün en iyi sorusu olmaya aday sorular oylamaya sunulur. Üst taraftaki menüden soru göndere tıklanarak gerekli bilgiler doldurulup soru gönderilebilir.

en iyi sorular neye göre seçilir?

1-) Sitemizde yayınlanacak sorular başlangıç olarak herkesin katılımına açık olarak başlayıp ilerleyen günler de eğitim sınıflarına göre ayrıca tasnif yapılacaktır.
Bu nedenle ilk etapta sadece müfredat kapsamında derste işlenen konu üzerinde tamamen dersle ilgili olarak öğrenciler tarafından sorulmuş sorular olması amacıyla gelen sorular yazılım ekibi tarafından denetlenerek uygun görülmeyenler silinecek uygun görülenler yayınlanacaktır.
2-) En iyi soru site ziyaretçileri tarafından verilen oylarla belirlenir. Başlangıçta bütün ziyaretçilere 1 kez oy hakkı verilecek, yeterli üye sayısına ulaşılınca oy verme hakkı sadece üyelere bırakılacaktır.
3-) Başlangıçta sitemizde yayınlanacak soruların bilimsel açıklaması olabilecek sorulardan oluşması yazılım ekibi tarafından sağlanmaya çalışılacaktır.
Başlangıçta eş zamanlı olarak yayınlanacak soruların denetimi yazılım ekibimiz tarafından yapılacak olup ilerleyen zaman içerisinde yazılım ekibi bu denetimi gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan seçimle görev alacak otoritelere bırakacaktır.

nasıl soru gönderilir?

Üst taraftaki menüden soru göndere tıklayarak gelen sayfada sorunun sorulduğu dersi, okulu, öğretmeni, sınıfı, soran öğrencinin ismiyle birlikte soruyu yazarsınız ve kaydete basarak soruyu gönderirsiniz. Gönderdiğiniz sorular bir sonraki gün için aday sorular arasında eş zamanlı olarak belirir.

en iyi soruyu sorunca ne kazanacağım?

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı içerisinde sorulacak sorulardan en çok oy alan ilk 3teki öğrencilere;
1-) En çok oy alan soruyu soran öğrenciye ve öğretmene 3.000'er TL, öğrencinin anne ve babasına ise 3.000 TL değerinde harcama bütçesi tahsis edilecektir.
2-) En çok oy alan 2.soruyu soran öğrenciye ve öğretmene 1.000'er TL, öğrencinin anne ve babasına ise 2.000 TL değerinde harcama bütçesi tahsis edilecektir.
3-) En çok oy alan 3.soruyu soran öğrenciye ve öğretmene 500'er TL , öğrencinin anne ve babasına ise 500 TL değerinde harcama bütçesi tahsis edilecektir. NOT: Bu ödüller projeyi destekleyecek kurum ve kuruluşlara bağlı olarak artırılabilir. Ödül vermek isteyen kurumların gerekli yasal prosedürü yerine getirmeleri sonrasında ödül bilgileri sitemizde paylaşılacaktır.
Ayrıca kaç oy aldığına bakmaksızın yazılım ekibimiz tarafından değerlendirilecek ilk üç soru için de aynı ödüller verilecektir.

soruyu soranın kim olduğu gözükür mü?

Sorunun altında soruyu soran istiyorsa okulu, sınıfı ve adı yer alacaktır. İstemiyorsa soruyu soranın kimliği belirtilmeyecektir.

cevapları kim verecek, doğru cevabı kim onaylayacak?

Sitemizin amacı soru sordurmaktır. Sorulara cevap vermek isteyen herkes cevap verebilir. İlerleyen aşamada gönüllü otoriteler tarafından net doğru cevap kabulü yapılabilir. Başlangıçta biz yazılım ekibi olarak cevaplarla ilgilenmiyoruz. Çünklü bizce önemli olan öğrencinin soru sormasıdır.

neden üye olmalıyım?

Üye olduğunuzda üyelik panelinden bilgilerinizi sisteme kaydederek soru göndermek istediğinizde veya sorulara cevap vermek istediğinizde bilgilerinizin otomatik gelmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sorduğunuz soruları ve verdiğiniz cevapları görüntüleyebilir, sorularınıza verilen yanıtları takip edebilirsiniz.